Divi 1.0 - en to sv translation catalogue (64 entries)

en: The browser version you are currently using is outdated. Please update to the newest version.
sv: Webbläsarversionen som du använder är föråldrad. Vänligen uppdatera till den senaste versionen.

en: You reached your server memory limit. Please try increasing your PHP memory limit.
sv: Du har nått din servers minnesgräns. Försök att höja PHP-minnesgränsen.

en: This file cannot be imported. It may be caused by file_uploads being disabled in your php.ini. It may also be caused by post_max_size or/and upload_max_filesize being smaller than file selected. Please increase it or transfer more substantial data at the time.
sv: Denna fil kan inte importeras. Det kan bero på att file_uploads inte är aktiverat i din php.ini. Det kan också bero på att post_max_size och/eller upload_max_filesize är mindre än den valda filens storlek. Öka värdet eller skicka mer omfattande data.

en: Invalid File format. You should be uploading a JSON file.
sv: Ogiltigt filformat. Du bör ladda upp en JSON-fil.

en: This file should not be imported in this context.
sv: Denna fil bör inte importeras i detta sammanhang.

en: Import estimated time remaining: %smin
sv: Beräknad återstående tid för import: %smin

en: Export estimated time remaining: %smin
sv: Beräknad återstående tid för export: %smin

en: Backup estimated time remaining: %smin
sv: Beräknad återstående tid för säkerhetskopiering: %smin

en: Portability
sv: Bärbarhet

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different website.
sv: Då du exporterar din %s skapas en JSON-fil som sedan kan importeras till en annan webbplats.

en: Export File Name
sv: Den exporterade filens namn

en: Only export selected items
sv: Exportera endast valda objekt

en: Export %s
sv: Exportera %s

en: Cancel Export
sv: Avbryt export

en: Importing a previously-exported %s file will overwrite all content currently on this page.
sv: Import av en tidigare exporterad %s-fil skriver över det aktuella innehållet på denna sida.

en: Select a previously-exported Divi Builder Layouts file to begin importing items. Large collections of image-heavy exports may take several minutes to upload.
sv: Välj en tidigare exporterad Divi Builder Layouts-fil för att börja importera objekt. Det kan ta flera minuter att ladda upp stora exporterade samlingar med stora mängder bilder.

en: Importing a previously-exported %s file will overwrite all current data. Please proceed with caution!
sv: Import av en tidigare exporterad %s-fil skriver över alla aktuella data. Var försiktig!

en: Select File To Import
sv: Välj fil att importera

en: No File Selected
sv: Ingen fil har valts

en: Choose File
sv: Välj fil

en: Download backup before importing
sv: Ladda ner säkerhetskopia före import

en: Import %s
sv: Importera %s

en: Cancel Import
sv: Avbryt import

en: Import & Export
sv: Import och export

en: The export process failed. Please refresh the page and try again.
sv: Exporten misslyckades. Uppdatera sidan och försök igen.

en: %s: You cannot create a second instance of this class.
sv: %s: Du kan inte skapa en andra instans av denna klass.

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="http://www.elegantthemes.com/gallery/divi/documentation/update/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
sv: <em>Innan du kan ta emot produktuppdateringar, måste du först autentisera din Elegant Themes-prenumeration. För att göra detta, behöver du ange både ditt Elegant Themes-användarnamn och din Elegant Themes API-nyckel i fliken Uppdateringar i dina inställningar för teman och insticksprogram. För att hitta din API-nyckel, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">logga in</a> på ditt Elegant Themes-konto och navigera till sidan <strong>Konto > API-nyckel</strong>. <a href="http://www.elegantthemes.com/gallery/divi/documentation/update/" target="_blank">Läs mer här</a></em>. Om du ändå får detta meddelande, vänligen kontrollera att ditt användarnamn och din API-nyckel har angetts korrekt

en: Automatic updates currently unavailable. For all Elegant Themes products, please <a href="http://www.elegantthemes.com/gallery/divi/documentation/update/" target="_blank">authenticate your subscription</a> via the Updates tab in your theme & plugin settings to enable product updates. Make sure that your Username and API Key have been entered correctly.
sv: Automatiska uppdateringar är för närvarande inte tillgänliga. För alla Elegant Themes-produkter, vänligen <a href="http://www.elegantthemes.com/gallery/divi/documentation/update/" target="_blank">autentisera din prenumeration</a> via fliken Uppdateringar i dina inställningar för teman och insticksprogram för att aktivera produktuppdateringar. Kontrollera att ditt användarnamn och din API-nyckel har angetts korrekt.

en: Your Elegant Themes subscription has expired. You must <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">renew your account</a> to regain access to product updates and support. To ensure compatibility and security, it is important to always keep your themes and plugins updated.
sv: Din Elegant Themes-prenumeration är slut. Du måste <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">förnya ditt konto</a> för att åter få tillgång till produktuppdateringar och kundtjänst. För att säkerställa kompatibilitet och säkerhet, är det viktigt att alltid hålla dina teman och insticksprogram uppdaterade.

en: API request failed, please try again.
sv: API-förfrågan misslyckades, vänligen försök igen.

en: API request failed. API Key is required.
sv: API-förfrågan misslyckades. API-nyckel krävs.

en: API Key
sv: API-nyckel

en: API URL
sv: API-URL

en: Form ID
sv: Formulär-id

en: Authorization Code
sv: Auktoriseringskod

en: API Secret
sv: API-hemlighet

en: Public API Key
sv: Publik API-nyckel

en: Private API Key
sv: Privat API-nyckel

en: Account ID
sv: Konto-id

en: App Name
sv: App-namn

en: Successfully authorized. Subscribers count will be updated in background, please check back in %1$s %2$s
sv: Auktorisering lyckades. Prenumerantantalet kommer att uppdateras i bakgrunden, vänligen kom tillbaka om %1$s %2$s

en: minute
sv: minut

en: minutes
sv: minuter

en: Already subscribed
sv: Prenumererar redan

en: You have signed up to a lot of lists very recently, please try again later
sv: Du har registrerat dig på många listor väldigt nyligen, vänligen försök igen senare

en: Mailster Newsletter Plugin is not enabled!
sv: Mailster Newsletter-plugin är ej aktiverat!

en: No lists were found. Please create a Mailster list first!
sv: Inga listor hittades. Vänligen skapa en Mailster-lista först!

en: An error occurred. Please try again later.
sv: Ett fel uppstod. Vänligen försök igen senare.

en: APP ID
sv: APP-ID

en: Subscribed via
sv: Registrerades via

en: Organization ID
sv: Organisations-id

en: Instance URL
sv: Instans-URL

en: Consumer Key
sv: Konsument-nyckel

en: Consumer Secret
sv: Konsument-hemlighet

en: Organization ID cannot be empty
sv: Organisations-id får inte vara tomt

en: An error occurred. Please try again.
sv: Ett fel uppstod. Vänligen försök igen senare.

en: Unknown Organization ID
sv: Okänt organisations-id

en: ERROR: Invalid arguments.
sv: FEL: Ogiltiga argument.

en: A valid URL was not provided.
sv: En giltig URL har inte angetts.

en: User has blocked requests through HTTP.
sv: Användaren har blockerat förfrågningar via HTTP.

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
sv: Destinationskataogen för filströmning existerar inte eller är skrivskyddad.

en: Once Monthly
sv: En gång i månaden

en: Configuration Error
sv: Konfigurationsfel

en: Got it, thanks!
sv: Jag förstår, tack!
